Przejdź do treści
Home » Blog » Chaos w Syrii: Assad traci kontrolę, widmo fali migrantów nad Europą

Chaos w Syrii: Assad traci kontrolę, widmo fali migrantów nad Europą

278cb852 1150 11e3 ac8a 0025b511226e
Udostępnij ten artykuł!

Loading

W Syrii sytuacja polityczna gwałtownie się zaostrzyła po ofensywach zbrojnych przeprowadzonych przez opozycyjne siły rebelianckie na południu kraju oraz w rejonie Aleppo. Rebelianci, wspierani przez Turcję, podjęli zmasowane ataki na miasta takie jak Daraa i As-Suwayda, zmuszając wojska rządowe do wycofania się w kierunku Damaszku. Pogłoski o wojskowym zamachu stanu, rzekomo wspieranym przez Turcję, wydają się nabierać realnych kształtów, choć brak jeszcze oficjalnego potwierdzenia tej informacji.

Gdzie jest Assad?

Nie jest jasne, gdzie obecnie przebywa prezydent Syrii Baszar al-Assad. Spekulacje sugerują, że mógł on uciec do Iranu lub Rosji, swoich głównych sojuszników. Jednak presja międzynarodowa i strategiczne znaczenie jego reżimu mogą skłonić Moskwę i Teheran do zapewnienia mu schronienia lub wsparcia militarnego. Chodzą również plotki, że zginął w katastrofie lotniczej uciekając z kraju.

20c5e977 252a 45af 9973 58ae0a5b105d 2060x1236

Kto rządzi w Syrii?

Obecnie Syria jest de facto podzielona na kilka stref wpływów:

Rządowa strefa Assada (ok. 60% kraju, w tym Damaszek) – obecnie najbardziej zagrożona.

Tureckie strefy kontrolowane przez rebeliantów na północy.

Kurdyjskie regiony autonomiczne na wschodzie.

Rebelianci z HTS na północnym zachodzie, którzy stali się dominującą siłą wojskową w tym rejonie.

Widmo fali migrantów

Ucieczka ludności cywilnej z Syrii jest nieunikniona. Według analityków, tysiące osób mogą próbować przedostać się do Europy, szczególnie przez Turcję, która już teraz gości 3,5 miliona syryjskich uchodźców. Pogarszające się warunki bezpieczeństwa, brak dostępu do podstawowych środków do życia oraz nowe działania wojenne zmuszają coraz więcej osób do opuszczenia kraju.

Perspektywy na przyszłość
Bez stabilizacji sytuacji w Syrii możliwe jest dalsze zaostrzenie kryzysu humanitarnego oraz powstanie nowej fali migracyjnej do Europy. Przy zmniejszającym się wsparciu Rosji, zaangażowanej w wojnę na Ukrainie, i rosnących ambicjach Turcji, przyszłość Syrii pozostaje niepewna.

Źródła: DW, Meduza, Wikipedia, EA WorldView.

 

O autorze: Łukasz
Polityka, Ciekawostki, oko na świat.

Napisz komentarz

Uwagi

Brak komentarzy
Łukasz

Łukasz

Polityka, Ciekawostki, oko na świat.View Author posts

Review Your Cart
0
Add Coupon Code
Subtotal